Статті

Ефективне звільнення: з найменшими втратами і найбільшою користю

У процесі звільнення є багато підводних каменів і складних моментів. Він може з'їсти безліч нервів і нашкодити подальшій кар'єрі і репутації, звести нанівець тривалі зусилля, вкладені в роботу.

На думку більшості людей, краще звільнення – це коли вдається залишити роботу з найменшими втратами (фінансовими, моральними і кар'єрними) як для себе особисто, так і для роботодавця. А ще краще – залишитися з колишніми керівниками і колегами в хороших відносинах, і отримати можливість спілкуватися і підтримувати корисні зв'язки в майбутньому.

Люди завжди прагнуть звільнятися з користю для своєї кар'єри, але як не нашкодити собі в процесі звільнення? Як і коли правильно сказати про своє рішення? Як домовитися про формальні умови звільнення і компенсацій?

В першу чергу, щоб зробити все правильно, потрібно зрозуміти важливість процесу звільнення – заради чого вам потрібно докладати зусиль:

- щоб не втратити заслужені вигоди: оплату, компенсації, премії, бонуси і т.д.

- якщо ви збережете добрі стосунки з колишнім босом і колегами, вони не будуть шкодити вашій подальшій кар'єрі, і підставляти на поки ще не залишеної посади;

- в майбутньому підтримуючи зв'язки з колишніми колегами, ви зможете обмінюватися корисним досвідом і напрацюваннями, радитися з професіоналами;

- в разі необхідності вам зможуть дати хороші рекомендації;

- ви підтримаєте хорошу репутацію у вашій професійному середовищі. Адже в кожній сфері є мережа знайомств, і поширення нехороших чуток від колишніх співробітників після невдалого звільнення вам точно користі не принесуть;

- в кінці кінців, ви просто спокійно зможете завершити і передати свої справи без витрачених нервів і скандалів.

Отже, що потрібно, щоб все пройшло гладко?

  • Переконайтеся, що ви готові до звільнення. Добре зважте своє рішення, не приймайте його згарячу, не подумав. В ідеалі – підшукайте нове місце роботи, продовжуючи сумлінно працювати на колишній роботі. Або хоча б майте чіткий план подальших дій після звільнення і підготуйте фінансовий фундамент.
  • Шукати нового роботодавця, не звільнившись із попереднього місце роботи, намагайтеся акуратно. Важливе правило: не починати халтурити, працювати абияк, ухилятися від роботи в робочий час, відкрито критикувати начальство і колег і висловлювати невдоволення і т.п. Останнє враження може зіпсувати всі ваші колишні заслуги і досягнення.
  • Продумайте розмову з начальником. Коли фундамент і наступні кроки підготовлені, і рішення прийнято, прийшов час повідомити про своє рішення.
  • Делікатно і шанобливо поясніть причину звільнення – наприклад, вам запропонували більш перспективну посаду, а дана компанія не може цього дати, або що на цій роботі ви вичерпали свої ресурси і кардинально міняєте діяльність.
  • У будь-якому випадку роботодавець втрачає ресурс у вигляді цінного працівника, тому новина в будь-якому випадку буде неприємною. Ваше завдання згладити неприємні емоції. Подякуйте начальника за цінний досвід спільної роботи, можливість проявити свої здібності і добре ставлення.
  • Обговоріть терміни і умови вашого звільнення, терміни відпрацювання і питання взаєморозрахунків.
  • Разом з начальником домовтеся, що ви скажете іншим співробітникам, коли і як можна буде сказати про ваше звільнення, в якій формі озвучити причину звільнення, щоб це не порушило моральний дух співробітників, які залишаються.
  • Запевніть в сумлінному завершення всіх ваших справ і обов'язків, що ви забезпечите повноцінну передачу своїх справ новому співробітникові, навчите і підтримаєте його в перший час.
  • Приведіть в порядок всі свої справи, комп'ютерні файли і матеріали, якщо необхідно складіть покрокові інструкції основних і типових завдань для свого приймача, щоб полегшити йому роботу і забезпечити продовження ефективного робочого процесу.
  • В останній робочий день зробіть прощальну розсилку колегам, клієнтам і партнерам, залиште свої контакти, подякуйте за спільну роботу і побажайте їм успіхів і нових перемог.

І найголовніше, пам'ятати: завершення одного кар'єрного етапу вже формує наступний. Чим з більшою користю ви проведете свої останні дні на колишньому робочому місці, тим легше буде підготуватися до нових досягнень.

Вдалого завершення кар'єрного етапу всім, хто вже наважився на зміни!

І прекрасного продовження кар'єрного шляху тим, хто вирішив не залишати свій нинішній професійний корабель!