Статті

Як не потрапити до роботодавця-шахрая?

Використовуючи різні ресурси з пошуку роботи, у претендентів є великий ризик потрапити до недобросовісного роботодавця, простіше кажучи, до шахраїв. Наші поради допоможуть вам відрізнити обманні пропозиції про працевлаштування і не попастися на прийоми шахраїв.

  1. Уважно ставтеся до текстів вакансій

Якщо ви шукаєте вакансії на загальнодоступних ресурсах, вам будуть потрапляти вельми привабливі пропозиції роботи — з мінімальними вимогами до досвіду і освіти (часто: досвід або освіта не має значення), вік — від 18 до 60, режим роботи — вільний або менше стандартного (кілька днів в тиждень або кілька годин в день), а зарплата навпаки — вище середньоринкової. Обов'язки описані загальними розмитими фразами, тобто скласти уявлення, що конкретно потрібно буде робити практично неможливо: «робота в офісі», «робота з людьми», «обробка заявок», «керівництво і навчання персоналу» і т.п. Назва компанії теж часто не вказується.

Такі оголошення розраховані на максимальне залучення претендентів, тому завжди обіцяють високі заробітки при мінімальних вимогах до працівника. Пам'ятайте, що чим вище зарплата і відповідальніше посада, тим вище вимоги до фахівця. А гідні компанії завжди вказують в оголошеннях про вакансії чіткі вимоги і опис функціоналу, тому що зацікавлені знайти відповідного фахівця.

  1. Вивчайте інформацію про компанію

Якщо ви не можете знайти інформацію про компанію, яка пропонує прекрасну і вигідну вакансію — це другий тривожний сигнал. У хорошого і порядного роботодавця як мінімум повинен бути свій сайт в Інтернеті, який містить інформацію про компанію, її діяльність і контакти. Якщо сайт є, подивіться, яка інформація розміщується на сайті, як давно вона оновлювалася, і т.п. Пошукайте в Інтернеті відгуки про компанії колишніх співробітників або клієнтів, проаналізуйте факти, відокремлюючи їх від чисто емоційних повідомлень. «Липові» компанії можуть створювати односторінкові сайти на безкоштовних платформах, на яких відсутня інформація про діяльність, а часто і контакти фірми.

  1. Зв'яжіться з роботодавцем безпосередньо

Якщо вакансія шахрайська, швидше за все по телефону вам не дадуть ніякої інформації, пропонуючи все розповісти на співбесіді. Іноді не вдасться дізнатися навіть назву компанії. Втім, тут є винятки. Якщо вакансію розміщує рекрутингове агентство, то в деяких випадках вони підбирають фахівців для компаній, які на перших етапах зберігають інкогніто. Але навіть у цьому випадку шановані рекрутингові агентства самі перевіряють роботодавців, оскільки завжди дорожать своєю репутацією, і готові надати кандидату максимум інформації про майбутню роботу.

  1. Звертайте увагу на офіс компанії

Прийшовши на співбесіду, зверніть увагу на офіс компанії. Вас має насторожити практично вільне, необжите приміщення, в якому з меблів тільки столи і телефони. Як правило, це говорить про те, що офіс належить «одноденній» компанії, що займається шахрайською або нелегальною діяльністю. У таких офісах ви рідко зустрінете людей, які працюють, за столами завантаженими комп'ютерами, папками та іншою офісної технікою. Також часто на співбесіді ви зустрінете натовп претендентів, які прийшли з вами на один і той же час, можливо на цілий список відкритих вакансій — у такому випадку оцініть масштаб фірми з кількістю відкритих вакансій і з кількістю вже працюючих в ній співробітників.

  1. Уточнюйте умови оформлення

У «липових» компаніях вам будуть розпливчасто говорити про умови оформлення. Тим більше в шахрайських фірмах ви не почуєте про офіційне оформлення або хоча б про укладення трудового або цивільно-правового договору (договір підряду, про проектні роботі або договір про авторське замовлення і т.п.)

  1. Якщо вам пропонують внести оплату

Це один з явних ознак шахраїв — вам будуть пропонувати внести оплату або заставу ще перед тим, як ви приступите до роботи. Наприклад, за навчання, матеріали, базу контактів, матеріальні цінності або товар, який вам потрібно буде продавати. Варіантів такого обману безліч, але головне пам'ятати — кандидат нічого не повинен платити компанії, яка пропонує працевлаштування.

Будьте пильні і намагайтеся дізнатися більше інформації про майбутнього роботодавця з перевірених джерел.