Статті

Як побороти страх перед співбесідою

Страх і хвилювання на співбесіді заважає багатьом, навіть дуже професійним кандидатам показати себе з кращого боку і отримати бажану роботу. Невелике хвилювання перед важливими зустрічами присутнє завжди і це нормально. Хвилювання навіть допомагає активізувати внутрішні сили і активно «включитися» в ситуацію. Але якщо хвилювання переходить в страх — він сковує, робить людину невпевненою, не дає бути природним і проявити свої кращі сторони. А це стає перешкодою до отримання роботи, навіть якщо людина насправді є професіоналом у своїй справі.

Найпоширеніші страхи — не зуміти показати себе з вигідного боку і не сподобається потенційному роботодавцю, страх не отримати роботу і втратити свій шанс. Сама ситуація, де людина бере участь в конкурсі в числі багатьох претендентів, створює внутрішню напругу і страх потерпіти невдачу.

У таких випадках варто приділити трохи часу для підготовки до зустрічі і зняттю зайвих страхів. Наші рекомендації допоможуть вам не упустити шанс отримати пропозицію про роботу.

1. Значною мірою страх породжується невизначеністю. Не знаючи чого очікувати на зустрічі від інтерв'юерів, багато хто починає тривожитися і накручувати себе різними страшилками. З цим допоможе впоратися збір інформації про майбутнього роботодавця і відкриту вакансію. Перегляньте сайт компанії, інформацію про її місію, цілі та цінності, про колектив і співробітників, а також про вакансію та вимоги до майбутнього працівника. Так ви зможете зрозуміти, яку людину шукає роботодавець і чого від неї чекає. Корисно буде почитати відгуки співробітників, які працюють в цій компанії або працювали раніше, дізнатися про рекомендації знайомих і друзів. Поінформованість знімає частину хвилювання і додає впевненості, так як ви починаєте відчувати, що орієнтуєтеся в ситуації, а значить, в якійсь мірі її контролюєте.

2. Страх невдачі і напруга тим сильніше, чим більше важливою відчувається мета. І чим страх більше, тим менше шансів на успіх. Саме тому простіше влаштуватися на нову роботу, коли ще працюєш. Але навіть якщо зараз працевлаштування є найважливішою метою в вашому житті, необхідно знизити надмірну важливість її досягнення. Від цієї зустрічі не залежить все ваше життя. Це всього лише одна з багатьох можливостей — і де закриваються одні двері, відкриваються інші. Ви ніколи не знаєте, яка робота для вас виявиться кращою, де ви зможете застосувати свої здібності і отримати гарні результати. Але тільки позитивна налаштованість, а не страх, допомагає робити правильний вибір і досягати успіху.

Знизити надмірну важливість допомагає паралельний пошук роботи - чим більше запрошень на співбесіди, тим впевненіше ви будете відчувати свою затребуваність. До того ж це збільшить шанси на отримання роботи. Продумуйте альтернативні варіанти, які кроки ви зробите далі, якщо не отримаєте запрошення від цього роботодавця. Подивіться на ситуацію масштабніше, розгляньте всі свої можливі перспективи – це допоможе прибрати емоційне напруження від думок про майбутню співбесіду.

3. Перед важливою зустріччю необхідний правильний внутрішній настрій. Подумайте про те, що не тільки вас вибирають, як співробітника, але і ви розглядаєте пропозицію роботодавця. Кандидат не перебуває у позиції прохача, адже роботодавець також зацікавлений отримати хорошого і цінного співробітника. А якщо вас запросили на зустріч, значить, зацікавленість в вас, як у фахівці вже точно є. В ідеалі для відчуття впевненості необхідно зрозуміти, що в даній ситуації ви взаємодієте на рівних. Кожна зі сторін показує, що може запропонувати, і ви розглядаєте умови взаємовигідного співробітництва. І важливо не тільки показати себе, але і зрозуміти, наскільки вам підходить дана пропозиція про роботу. Адже бути прийнятим на невідповідне місце роботи навряд чи можна назвати успіхом.

Щоб прибрати напругу, корисно поставитися до співбесіди, як до гри або експерименту. В цьому випадку ви будете готові до будь-якого результату, і вам стане цікавий сам процес. Тоді відбувається важливий момент – змінюється ваша внутрішня мотивація до зустрічі – замість страху, неспокою з приводу роботи, напруженої необхідності її отримати, ви відчуєте інтерес, цікавість і ентузіазм. З таким настроєм ви забудете про різні страшні «а якщо...» і будете самим собою, невимушено реагуючи на все, що буде відбуватися на зустрічі.

4. Приділіть час підготовці до інтерв'ю. Заздалегідь підготуйте відповіді на основні питання, так у вас буде достатньо часу, щоб підібрати найбільш підходящі слова і показати свої сильні сторони. Відповіді повинні бути чіткими, ємкими та інформативними. Адже в розмові людина показує себе впевненою, правдивою і професійною, відповідаючи без затримок і по суті. Також перегляньте своє резюме і підберіть найбільш підходящі роз'яснення про неясні моменти у вашій біографії. Така підготовка допоможе відчувати себе спокійним і впевненим під час співбесіди, так як ви будете готові до будь-якого відповіді.

5. Тренування. Не секрет, що людина більш впевнено почуває себе в уже знайомій ситуації. Якщо ж обстановка і люди навколо незнайомі, завжди в якійсь мірі присутнє занепокоєння і настороженість. З цієї причини, чим більше буде пройдено співбесід, тим легше буде сприйматися кожна нова зустріч.

Але, якщо занепокоєння в ситуації співбесіди ще є сильним, можна скористатися таким прийомом. Майбутню зустріч потрібно прожити в думках. Закривши очі, прокрутіть перед собою фільм про співбесіду з собою в головній ролі: як ви заходите в офіс, знайомитеся з інтерв'юером, сідаєте за стіл, далі проведіть всю розмову з вашими впевненими відповідями. Важливо приділяти увагу деталям і відчуттям, все повинно бути якомога реалістичним. Звісно, уявляти все потрібно в самому вдалому варіанті. Підсвідомо, ви вже проживете цю зустріч, тому, коли вона відбудеться в реальності, ви будете почувати себе прекрасно підготовленим і навіть не помітите, як все пройде легко і само собою.