Статті

Як пройти стресову співбесіду

Для кандидатів стресове інтерв'ю залишається одним з найбільших кошмарів. Не дивлячись на те, що не всі вважають його хорошим способом для визначення стресостійкості претендентів, оскільки воно часто відлякує гідних кандидатів, близько 20% роботодавців використовують цей тип співбесід. На їхню думку, це допомагає провести більш ретельну перевірку кандидатів, ніж просте інтерв'ю, збір рекомендацій, виконання тестових завдань або бізнес-кейсів.

Таке інтерв'ю стає справжнім випробуванням через свою непередбачуваність і нервове напруження. Але знаючи основні правила гри, можна уникнути втрати нервів і показати себе у вигідному світлі.

Рекрутери застосовують стресову співбесіду, коли хочуть перевірити, як кандидат буде вести себе в несподіваних і нестандартних ситуаціях, що вимагають самоконтролю і кмітливості, і як реагує на психологічний тиск.

Найчастіше випробовують претендентів на керівні позиції, на посади, пов'язані з прямими продажами і обслуговуванням клієнтів (продавці та менеджери з продажу), з фінансами і безпекою. Також в зоні ризику помічники керівників, фахівці по роботі з претензіями, PR-менеджери і менеджери з реклами, журналісти, репортери та ін.

Які прийоми використовуються для проведення стресової співбесіди?

Затягування початку співбесіди

Один з простих, але дієвих прийомів — змусити кандидата довго чекати початку інтерв'ю. Вас можуть залишити чекати в порожньому приміщенні, або в шумному коридорі на півгодини або навіть годину. Спостерігаючи за вашою реакцією, будуть оцінювати витримку, терпіння і наполегливість у бажанні отримати роботу. Дочекаєтеся ви інтерв'ю або підете? Як будете вести себе під час очікування? Що скажете, коли інтерв'ю все-таки почнеться? Все буде мати значення.

Незручні і провокаційні питання

Це можуть бути питання з підтекстом, надто прямолінійні, провокуючі або неприємні запитання. Їх завдання — перевірити, чи зможете ви зберегти самовладання і впевненість в собі. Наприклад: «Чому ви так довго без роботи?», «Вас звільнили з попередньої роботи?», «А чому довелося піти? Не справлялися з обов'язками чи боїтесь відповідальності? ». У таких випадках кандидату важливо відповідати спокійно і по суті, не реагуючи на емоційне забарвлення питання. Продумайте заздалегідь, що неприємного вас можуть запитати, виходячи з вашої біографії, і підготуйте прийнятні відповіді.

Якщо ставлять незручні питання на особисті теми, ви в праві на них не відповідати, спокійно сказавши, що ви не готові обговорювати цю тему або що дане питання стосується вашого особистого життя і на вашу професійну діяльність не впливає.

Агресивний стиль спілкування інтерв'юера

З вами навмисно можуть говорити грубо, різко, давати оціночні і саркастичні коментарі вашим відповідям. Іншими словами, робити все, щоб ви вийшли з себе і показали своє справжнє обличчя. Цим прийомом користуються роботодавці, які хочуть побачити, як ви будете вести себе в стресових робочих ситуаціях або в спілкуванні зі складними клієнтами. Якщо вам вдасться зберегти гідність і спокій — ви пройшли тест на стресостійкість.

Створення неприємних ситуацій

Щоб подивитися на вашу природну реакцію на стресові фактори, під час інтерв'ю на вас можуть «випадково» перекинути склянку води або чашку з кавою, змусити переписати кілька листів анкети, яку нібито втратили, дати заповнювати опитувальник в кімнаті, де ніде навіть присісти і т. п. Завдання таких постановочних неприємностей — вивести кандидата із зони комфорту, перевірити самовладання і винахідливість.

Завдання на логіку і нестандартні питання

Все частіше роботодавці застосовують цю тактику, переймаючи її у західних компаній. Претендентові можуть задавати на перший погляд абсолютно безглузді питання, наприклад: Щоб ви робили, якби були невидимкою? Чому всі люки круглі? Чим би ви були, якби не були людиною? Або пропонувати вирішити завдання-головоломки. У таких завдань, як правило, немає однозначних відповідей. Важливо проявити свою фантазію і нестандартне мислення і позначити шлях вирішення проблеми, постаратися придумати оригінальне рішення і пояснити хід своїх думок.

Головні секрети успішного проходження стресової співбесіди:

- у всіх ситуаціях зберігати спокій і самовладання, бути чемним з інтерв'юером і зберігати гідність;

- сприймати емоційний тиск, як частину гри;

- не забувати про головну ціль зустрічі: якщо ви зацікавлені в отриманні цієї посади або мрієте працювати саме в цій компанії — проявіть терпіння;

- задавайте уточнюючі питання, щоб виграти час на обдумування відповіді;

- фокусуйтеся на суті питань, не надаючи великого значення емоційному забарвленню слів інтерв'юера;

- пам'ятайте, що ви також повноправний учасник ситуації і маєте право позначати межі вашого спілкування.