Статті

Як розповідати про недоліки на співбесіді

Питання кандидату про його недоліки – одне з найпоширеніших на співбесіді. Роботодавці люблять ставити це питання, щоб перевірити претендентів на адекватне сприйняття себе, правдивість, здатність працювати над собою і визнавати свої помилки. Ці якості важливі для багатьох професій, особливо якщо важливу роль в роботі відіграє особистісний фактор і вміння працювати в команді.

Для успішної співбесіди ми рекомендуємо не вигадувати неіснуючий образ ідеального працівника, а навчитися грамотно подавати себе. Будь-які мінуси можна перетворити на плюси, при цьому показати себе з кращого боку і зацікавити майбутнього роботодавця.

Уміння визнати свої недоліки

Зріла сформована особистість вміє адекватно себе сприймати, тому знає про свої недоліки і вміє їх визнавати. Відповідаючи, що у вас немає недоліків, ви покажете себе не з кращого боку. Ваше завдання показати себе людиною, яка розуміє свої слабкі сторони і  вміє бути чесною і самокритичною – тобто з адекватною самооцінкою і впевненістю в собі. Оптимальна кількість недоліків, які бажано озвучити – два-три.

Робота над собою, замість смирення

Говорячи про недоліки, мабуть, найважливіший момент – показати, що ви вмієте конструктивно з ними справлятися і поступово вдосконалюєтеся. Наведіть приклади, як ви вміло виправляєте або компенсуєте свої негативні якості. Наприклад: «Мені доставляє незручності моя забудькуватість, тому я намагаюся все справи і завдання записувати в щоденник, ставити нагадування про важливі зустрічі і терміни, а у вільний час роблю вправи для розвитку пам'яті».

Покажіть свій прогрес

Розповідаючи про недоліки, описуйте їх більш вираженими в минулому, і що зараз ви вже набагато досягли успіху в їх виправленні і не маєте наміру зупинятися. Наприклад, раніше ви постійно запізнювалися, і приходити вчасно на роботу для вас було нереальною вимогою, а зараз це трапляється рідко, ви завжди намагаєтеся прокидатися раніше, планувати графік заздалегідь і цінувати свій і чужий час.

Відштовхуйтеся від вакансії

Якщо у вас є негативні якості, які не дуже підходять для потрібної посади, можливо, вам буде складно довести рекрутеру, що це не буде перешкодою у вашій роботі. Навіть якщо ви навчилися з ними справлятися, постарайтеся згадувати тільки ті недоліки, які не завадять у вашій професійній діяльності. Особливою удачею буде згадка про таку якість, яка є недоліком в певній роботі, але для майбутнього роботодавця є перевагою (дізнайтеся про цінності і стратегії компанії). Те, що для одного є мінусом, для іншого може бути плюсом.

Нічого особистого і зайвого

Не варто перераховувати всі свої особисті промахи і складності характеру, які не пов'язані з трудовою діяльністю. По-перше, в контексті співбесіди це недоречно, а по-друге – не дасть зайвий привід скласти про вашу особистість несприятливу думку.

Обережно з прийомом перетворення мінусів в плюси

Занадто очевидне перебільшення надає швидше зворотний ефект. Якщо ви все-таки хочете представити недоліки у вигляді переваги, робіть це якомога невимушено і беріть середньо негативні якості. Наприклад, прискіпливість до дрібниць, недовірливість, педантичність, зайва балакучість (для професій, пов'язаних з людьми) або непосидючість і гіперактивність (для активних спеціальностей) і т.п. Але не варто створювати собі недоліки з перебільшених хороших якостей, тобто робити мінуси з плюсів: надмірна відповідальність, перфекціонізм і надлишкова працьовитість прозвучить як мінімум надто самовпевнено і неправдоподібно.

Зона росту

Кращим вибором для відповіді можуть стати ті якості, які можна вдосконалити вже в роботі. Багато керівників люблять навчати і виховувати своїх співробітників, тому вам потрібно лише показати готовність розвиватися. Розкажіть рекрутеру про свої слабкі сторони, які ви ще не встигли розвинути, якщо це некритично для посади, в якій ви зацікавлені – і покажіть це як ваш напрям для роботи над собою. Адже вам, як і кожній людині, є куди рости і розвиватись.

Слідкуйте за формою відповіді

Останній істотний момент – форма вашої відповіді. Не потрібно нервувати при відповіді на питання про недоліки, тягнути з відповіддю або навпаки, відповідати з апломбом. Рекрутери або керівники, задаючи подібні питання, оцінюють не тільки зміст ваших слів, але і вашу реакцію, стресостійкість і кмітливість. Підготуйте відповідь заздалегідь і потренуйтеся відповідати впевнено і лаконічно – це все, що потрібно, щоб справити хороше враження при відповідях на каверзні питання.