Статті

Якщо вас підвищили: з чого почати? Нова роль в старому колективі

Перехід на керівну посаду — хвилюючий і відповідальний етап. З виконавця ви перетворюєтеся в керівника своїм колективом. Але не так просто почати управляти людьми, з якими довгий час працював на рівних. Нова посада — це тільки початок. Керівником не стають за один день, і від перших кроків багато в чому залежить, наскільки успішно вам вдасться управляти командою і робочим процесом.

Перший час після підвищення доведеться освоювати не тільки нову зону відповідальності, а й нову управлінську роль. І ось тут виникає маса питань. Як вибрати свою лінію поведінки? Чому приділити основну увагу? Як заново вибудовувати відносини з співробітниками і завоювати їхню повагу?

Позитивних сторін у такому розвитку подій чимало:

 • Уже налагоджені особисті і дружні відносини і просте людське спілкування, тому набагато простіше звертатися з різними питаннями.
 • Співробітники добре знають професійну компетентність нового керівника, не потрібно витрачати час на те, щоб доводити свій рівень професіоналізму і заробляти до себе повагу як до знавця своєї справи.
 • Немає необхідності вивчати, як організований робочий процес, дізнаватись розподіл зон відповідальності кожного підлеглого, їх сильні і слабкі сторони. Все давно знайоме і зрозуміле.

Але в той же час, ця ситуація має й негативні сторони:

 • Співробітники не відразу починають сприймати колишнього колегу керівником і продовжують спілкуватися на рівних, через це складніше управляти колективом. Потрібен час, щоб підлеглі звикли до вашої управлінської ролі.
 • Новоспечений керівник по інерції продовжує виконувати звичні завдання і не приділяє достатньо уваги координації, аналізу та контролю спільної роботи.
 • Через звичну ролі виконавця, складніше давати розпорядження колегам, здійснювати контроль, вносити нововведення в звичний уклад.

 Ось кроки, які допоможуть Вам налагодити ефективну роботу в своєму колективі:

 1. Зрозумійте необхідність змін у відносинах з колегами. Тепер необхідно вибудовувати нову дистанцію в спілкуванні, адже ваші ролі змінилися — ви вже не рівні співробітники, ви керуєте і відповідаєте за роботу кожного підлеглого і всього підрозділу.
 2. Зберігайте дружню емоційну атмосферу в спілкуванні з співробітниками. Незважаючи на нові командні ролі, людський рівень спілкування завжди на першому місці і він завжди відбивається на робочих відносинах.
 3. Не приймайте рішень на основі своїх особистих симпатій чи антипатій. Вони не повинні впливати на вашу об'єктивну оцінку ситуації і управління спільною роботу, за яку ви несете відповідальність. Тепер для вас найголовнішим стають професійні якості і результати підлеглих, а особисте сприйняття залиште для особистих відносин поза роботою.
 4. Не варто різко міняти свою лінію поведінки на новій посаді і ставати недосяжним і авторитарним начальником. Це погано позначиться на відносинах з колективом і покаже вас швидше з непрофесійною боку. В такому разі на продуктивну роботу і лояльне ставлення до вашого управління навряд чи варто розраховувати.
 5. Якщо раніше ви могли дозволити собі обговорення з колегами особистих питань, то тепер від цього краще відмовитися і залишити для спілкування з друзями. Це допоможе сформувати потрібну дистанцію і захистить від непотрібних пліток.

PowerPact HR Consulting бажає Вам професійного росту і колективних перемог!