Статті

Трудова міграція українців закордон

Зараз Україна входить у першу десятку серед усіх країн світу з «поставки» мігрантів.

За даними Мінсоцполітики, на сезонні роботи виїжджає близько 9 млн українців. Крім того, на постійній роботі в інших країнах зайнято ще приблизно 3,2 млн чоловік (за даними за 2018 рік). Однак, це всього лише офіційні дані. В реальності існує і нелегальна трудова міграція, тому кількість тих, хто виїхав, ще більша.

З усього населення українців від 15 до 70 років частка мігрантів складає 8%.

Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) повідомляє, що кількість українців, що виїжджають за кордон на заробітки, вже вища, ніж у 90-і роки.

А з 2015 року цей процес природно посилився після введення безвізового режиму з Європейським союзом. З 2013 по 2016 рік кількість активного трудового населення в Україні скоротилося ще на 3 млн людей (з 21 млн до 18 млн).

 

Причини пошуку роботи закордоном

71% українських трудових мігрантів назвали основною причиною пошуку роботи закордоном низькі зарплати в Україні (за даними Держкомітету статистики). Але це не єдина причина.

В останні роки українці називають серед інших основних причин:

  • можливість отримати досвід у більш розвиненій і прогресивній країні або мультинаціональній компанії;
  • отримання міжнародного досвіду;
  • можливість пожити в країні з високим рівнем розвитку (або з часом залишитися на постійне місце проживання);
  • здобуття вищої освіти міжнародного або європейського рівня.

 

Найпопулярніші країни для українських заробітчан

Найбільше трудових мігрантів вирушає в польські і російські міста, але все більше українців прагнуть отримати роботу в розвинених країнах, особливо після введення безвізового режиму з Євросоюзом.

Зараз найбільше українців виїжджають на роботу в Польщу (змінивши раніше найбільш популярний напрям — Росію), Німеччину, Італію, Чехію, Іспанію, Угорщину, США і Канаду.

Розглянемо чотири країни, отримати роботу в яких прагнуть українці.

 

Польща

За даними Мінсоцполітики за 2018 рік у Польщі працює близько 2 мільйонів українців. Точну кількість підрахувати складно, однак офіційно зараз в Польщі значиться 1 млн українців.

Тут пропонують середню зарплату в 900 євро. Частіше за все потрібен виробничий персонал, непогані шанси знайти хороше місце у інженерів та IT-фахівців. Перш за все, розташована ця країна географічно близько. До того ж, багато поляків виїжджають працювати в інші країни, тим самим залишаючи робочі місця. Українці подобаються польським роботодавцям, вони вважають їх дуже відповідальними працівниками. Але вже в 2019 прогнозується насичення польського ринку і зменшення кількості українських мігрантів.

Чехія

Розмір середньої заробітної плати становить 1000 євро. Чеські роботодавці чекають фахівців в сфері IT, лікарів і інженерів. У цій країні досить високий рівень життя, досить проста мова. До того ж, є можливість безкоштовно отримати вищу освіту. Отримати вакансії складніше, ніж в Польщі: роботодавцям слід надати замовлення біржі праці і чекати протягом місяця чеських кандидатів. Якщо їх не буде — можна наймати трудових мігрантів.

 

Німеччина

Німеччина — багата країна, тому середня зарплата — 2300 євро. Тут чекають вчителів, програмістів, інженерів і соціальних працівників. Для отримання роботи потрібне знання німецької мови. До того ж, більшість роботодавців спочатку шукають на вакантне місце німецького співробітника.

 

Португалія

В середньому працівники отримують 1100 євро. Найбільше їдуть на сезонні роботи, а також лікарі та юристи. Рівень життя в Португалії не такий високий, як у інших країнах ЄС, але у трудових мігрантів є можливість відкладати щомісяця гроші. Для отримання хорошої роботи потрібно знання португальської або англійської мови.

 

У трудовій міграції є і плюси, і мінуси. З одного боку — погано, що виїжджають кваліфіковані кадри. З іншого боку — добре, що в країну приходить валюта. Великим мінусом є те, що більше 40% молоді збирається назавжди покинути свою країну.