Статті

Як зміниться ринок праці після карантину

Коли в Україні закінчиться карантин, поки невідомо, однак вже складаються прогнози, до яких змін готуватися українцям. Ми вивчили дані різних служб і джерел про те, яких змін чекати на ринку праці і в економіці найближчим часом. Це допоможе вам вчасно адаптуватися до змін і ефективно їх використати.

Основні зміни

Ринок праці починає повільно відновлюватися, але шкоди завдано чимало. Економічна криза тільки почалася, і країні знадобиться довгий період відновлення. Зараз вже різко зріс рівень безробіття, роботодавці частково скорочують персонал, а близько 30% відправлені в неоплачувану відпустку. Кількість вакансій під час карантину зменшилася на третину.

Після періоду ізоляції в секторі малого та середнього бізнесу за прогнозами аналітиків будуть змушені закритися близько 20% компаній. До того ж з інших країн в Україну повернулося багато заробітчан. Це збільшить конкуренцію, особливо серед робочих спеціальностей. Умови на ринку праці будуть диктувати роботодавці. Зарплати в кращому випадку залишаться на попередньому рівні або будуть зменшуватися.

Найбільше постраждала сфера послуг. У цій сфері може зрости конкуренція і зменшитися кількість робочих місць.

Нові тенденції

Під час карантину багато компаній перевели персонал на віддалену роботу. Ця форма роботи буде підтримуватися і далі. Роботодавцям вигідно скорочувати витрати на оренду і підтримку робочих місць. До того ж особливо цінними будуть співробітники, які здатні забезпечувати ті ж результати і працювати ефективно з дому.

Кількість нових вакансій зменшиться, однак компанії будуть міняти підходи, напрямки діяльності та перепрофілювати посади (змінювати або поєднувати обов'язки). Найбільше будуть цінуватися фахівці з універсальними навичками і здатністю до гнучкості та швидкої адаптації до нововведень.

Також буде рости попит на нові форми зайнятості: неповний робочий день, гнучкий графік, проектна зайнятість і короткострокові трудові контракти, робота за сумісництвом.

Які спеціальності будуть затребувані в нових умовах

У кризовий для економіки час зросте попит на аналітиків, кризових менеджерів і керівників усіх рівнів, які вміють розробляти нові стратегії компаній і відновлювати бізнес, маркетологів, а також рекрутерів. Ці фахівці знадобляться для швидкого старту нових проектів і бізнесів, а також реорганізації компаній.

Як і раніше, буде зберігатися попит на фахівців у сферах:

  • IT (розробники і тестувальники);
  • Транспорт;
  • Медицина (лікарі, медсестри та фармацевти);
  • Продажі (продавці (особливо в продуктовій сфері) і менеджери з продажу);
  • Маркетинг (маркетологи, менеджери з реклами, СММ, веб-просуванню і PR).

Також актуальним залишається попит на робочі спеціальності у сферах виробництва, будівництва і сільському господарстві.