Статті

Як знайти роботу, що приносить радість?

Стратегія правильного вибору

Як ми вибираємо роботу? У двох словах — ми шукаємо для себе найкраще.

Але чи добре ми розуміємо, що для нас буде найкращою роботою? І як зробити правильний вибір?

Ця стаття допоможе знайти і обрати не просто хорошу роботу, а таку, що буде приносити вам радість і задоволення усіх ваших потреб, допомагатиме реалізовувати свій потенціал якнайповніше й вестиме до найвищих результатів.

Ми поговоримо про такі речі, про які зазвичай забувають при пошуку роботи, але які грають велику роль у подальшій діяльності.

Звичайно, коли ми обираємо роботу, то звертаємо увагу в основному на кілька найважливіших чинників:

  • компанія, у якій ми збираємося працювати,
  • посада,
  • зарплата,
  • перспективи росту,
  • інші вигоди та привілегії.

Це основні чинники, за якими ми робимо свій вибір і, як нам здається, характеризують його якнайкраще.

Але вже у процесі самої роботи виявляється, що на наш емоційний стан, результати роботи й на саму працездатність впливає ще купа чинників, які тільки видаються другорядними.

Однак якщо ми не враховуємо їх при виборі роботи, вони неминуче дають про себе знати уже в перші місяці роботи. І тоді перед нами стоятиме уже серйозніша проблема вибору — продовжувати миритися з тим, що спричиняє нам помітний дискомфорт щодня, чи знову вирушати на пошуки кращого, а точніше "свого" місця роботи?

Щоб нам не довелося розв'язувати цю непросту дилему й працюваити у стані стресу, краще проявити далекоглядність і продумати завчасно — які фактори у роботі впливають на вашу працездатність й задоволеність роботою.

Вам залишиться вибрати ту роботу, на якій ці фактори впливають на вас позитивно, допомагають у роботі та підтримують ваші ресурси, а не ту, на якій вони будуть заважати й вимотувати фізично й емоційно.

Перше, це люди, з якими доводиться працювати щодня, — керівник, підлеглі та колеги, а також клієнти і партнери.

Звичайно, ми не можемо вибірково спілкуватися з деякими колегами і не спілкуватися з іншими, або ж вибирати собі підхожих клієнтів і партнерів для компанії.

Але постійне спілкування з неприємними людьми створює тиск і призводить до стресового стану.

Тому при виборі роботи дуже важливо врахувати "людський фактор", тобто постаратися дізнатись більше про характер нового керівника та колег, з якими доведеться спілкуватися щодня.

Якщо ці люди вам відверто неприємні, або щось у спілкуванні з ними вас бентежить, викликає дискомфорт і негативні реакції — у більшості випадків це не тільки не мине з плином часу, але ще й погіршиться. І як би вам не сподобалися усі інші "умови" майбутньої роботи — рано чи пізно ви не зможете продовжувати працювати через постійні стреси, пов'язані з емоційною несумісністю з вашими колегами.

Також було би непогано спробувати відчути атмосферу в тому колективі, в якому вам доведеться працювати. Це не так важко, як може здатися на перший погляд. Як правило, за присутності кандидатів люди продовжують свою робочу діяльність, практично не змінюючи своєї звичної поведінки. Тому, перебуваючи з ними в одному приміщенні, уже можна помітити й відчути, як люди спідкуються між собою, який настрій панує у колективі, і навіть хто більше за інших впливає на загальну атмосферу. Будьте уважні та просто спостерігайте.

Другий і дуже важливий чинник — це ваші обов'язки на новій роботі.

На жаль, часто буває так, що на співбесіді вам розповідають одне, а на ділі виявляється зовсім інше. Найчастіше у таких випадках на співбесіді применшують й перефразовують список ваших обов'язків, часом прикрашаючи його до невпізнання.

Щоб цього уникнути, постарайтеся до рішення про прийняття на роботу переглянути Job Offer — пропозицію від роботодавця, в якій чітко прописані ваші майбутні обов'язки та зона відповідальності. Також це може бути договір або посадова інструкція. І якщо є які-небудь деталі, які ви би хотіли прояснити або змінити — це краще зробити до того, як ви почнете працювати.

Третій чинник, який більшою мірою впливає на ваш емоційний стан, — це ваш стиль роботи і роль у команді.

Він не здається таким вагомим, як попередній, але діє опосередковано, постійно впливаючи на ваш робочий настрій і здатність виконувати основні обов'язки. Якщо у попередньому пункті ви визначали, яку роботу ви готові виконувати, то тут вам потрібно зрозуміти, як вам найлегше виконувати свою роботу.

Не секрет, що людей здавна ділять за типами темпераменту, вираженими рисами характеру тощо. У звичайному житті та професійній діяльності такі знання про себе можуть зіграти добру службу, і для цього зовсім не обов'язково йти до психотерапевта. Іноді досить просто прислухатися до себе або пройти пару психологічних тестів.

Найважливіші питання, на які потрібно собі відповісти:

  • Ви індивідуаліст чи командний гравець? Надаєте перевагу окремому фронту робіт і не боїтеся брати на себе відповідальність? Чи хотіли би бути частиною команди, узгоджувати свої дії з іншими і відповідати за них разом?
  • Якщо ви збираєтеся працювати у команді, то свою роль у ній потрібно визначити додатково (наприклад, пройти тест Белбіна, який часто використовують менеджери з персоналу). Це допоможе правильно зрозуміти, яку функцію у колективі ви готові виконувати — організатора чи виконавця, дослідника чи творця, експериментатора чи реалізатора і таке інше. Це залежить від таких речей як: направленість у роботі (на людей, ідеї, деталі), що вам краще вдається — починати чи завершувати справи, генерувати ідеї чи втілювати у життя ідеї колективу та інших.

Коли ми на своєму місці, ми краще виконуємо свою роботу і отримуємо значно менше стресів. Тому, перш ніж погодитися на нову роботу, подумайте — чи свою роль ви там виконуватимете?

Четвертий чинник — стиль керування, прийнятий у компанії.

Багато хто пам'ятає про це з курсу менеджменту і тому знає, що його важко визначити однозначно, особливо новій людині. Але все ж це дуже важливий момент, особливо якщо певний стиль для вас є неприйнятним або важкосумісним з вашими принципами. А тим більше, якщо ви самі збираєтеся посісти керівну посаду, адже вам доведеться підтримувати уже прийнятий стиль керування.

До того ж, якщо вам доведеться спілкуватися з керівником часто, краще постаратися дізнатись про нього якнайбільше. Навіть при безпосередньому спілкуванні на співбесіді буває важко зрозуміти, як він звик керувати — авторитарно чи демократично. Адже перше враження може бути помилковим, особливо при хороших навичках складати позитивне враження.

У цьому питанні можуть допомогти побачити загальну картину непрямі фактори. Наприклад, можете спитати HR-менеджера, як зазвичай прийнято звертатися до керівництва (особисто чи через секретаря, за попереднім дзвінком чи вільно), уважно слухати розмову керівників і спостерігати за характером їхнього спілкування з підлеглими, а також з вами. Якщо є можливість, поговоріть з кимось із співробітників про керівництво або послухайте розмови всередині колективу (зазвичай нову людину в офісі не помічають, тому іноді досить посидіти якийсь час в офісі, щоб почути багато цікавих речей про компанію та керівництво).

П'ятий чинник — ваше робоче місце.

Звичайно, для більшості людей не зовсім зручне робоче місце не стане причиною звільнення з нової роботи, але це може стати причиною постійного дискомфорту, який з часом буде посилюватися і впливати на якість роботи і самопочуття. Тому до цього аспекту краще уважно придивитися до початку роботи.

Зверніть увагу, які моменти для вас важливі, щоб вам було комфортно працювати, та оцініть, наскільки нове робоче місце відповідає вашим потребам. Можливо, для вас важливо не сидіти спиною до дверей, або ваш зір потребує хорошого природного освітлення, або ви боїтеся протягів.

Якщо ви помітили якісь проблеми в умовах нової роботи, домовтеся з новим роботодавцем про можливість змін до того, як станете до праці. Якщо вам зробили пропозицію, етап узгодження — це найкращий момент домовитися про те, що для вас важливо для комфортних умов праці.

І шостий чинник, який впливатиме на вашу роботу, — це корпоративна культура і "неписані правила".

Він також зазвичай не буває основним при прийнятті рішення про працевлаштування, але пізнше може обернутися неприємними сюрпризами, що ведуть до постійних стресів та бажання змінити роботу.

Словосполучення "корпоративна робота" зараз стало дуже модним і вживається чи не в кожній фірмі. Цим керівництво хоче підкреслити спільність у діяльності, згуртувати колектив та добитися більшої відданості "рідній" компанії.

Для цього продумуються чіткі постулати: місія та цілі діяльності, роль і цінність кожного співробітника, мотиваційні чинники і привілегії для співробітників даної компанії й таке інше. Щоб зовні підкреслити вашу належність до певної компанії, може бути прийнята певна форма одягу та обмеження в одязі (дрескод), або ж вам доведеться користуватися виключно продукцією або послугами вашої компанії.

Але якщо пункти "Корпоративного кодексу" визначені формально і на ділі їх не завжди дотримуються, то "неписані правила" діють незалежно від них, і навіть всупереч ним. Про корпоративний кодекс вам напевне розповість HR-менеджер, а як там справи насправді, ви можете за нагоди розпитати у співробітників. Можливо, багато чого ви так і не дізнаєтесь, але певне уявлення, скоріш за все, отримаєте. А хто попереджений, той озброєний.

І хоча усі ми знаємо, що ідеальної роботи не існує, що завжди будуть якісь негативні моменти, все ж потрібно потурбуватися про те, щоб їх було якомога менше, і важливі для вас фактори відповідали вашим запитам. Тільки тоді ви працюватимете з радістю і мотивацією, а не проводитимете довгі години в муках і незадоволеності.

Вдалих вам пошуків і нових звершень!